OK
Aktualności
AKTUALNOŚCI
Przystrzelanie broni, X Zawody K.Ł."ŁABĘDŹ" w Narwi
16.07.2023 roku - w tym dniu zostało przeprowadzone przystrzelanie broni, połączone z wewnętrznymi zawodami w dwóch konkurencjach kulowych: "rogacz - lis" oraz "dzik w przebiegu".
Wystawa Psów Rasowych
49. Jesienna Wystawa Psów Rasowych, Nowy Dwór Mazowiecki 01-02.10.2022r.
Faza księżyca
Pogoda
owiedziło nas: 000024603 osób
Aktualnie gości na stronie: 1
Twoje IP: 100.28.0.143
Św. Hubert

Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował mu życie podczas polowania na niedźwiedzia w PirenejachPełnoletni Hubert udał się na dwór króla Frankonii,gdzie poślubił córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta,późniejszego następcę na biskupstwie Liège.


Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował; łowiectwo było jego pasją. Niektóre źródła wskazują, że prowadził swobodne, wręcz hulaszcze życie. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed jego niepohamowaną pasją i nakazujący mu udanie się do Lamberta - biskupaMaastricht - Tongres. Przejęty objawieniem, tak też uczynił. Udał się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Rozpoczął studia teologiczne i działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci biskupa Lamberta (zm. ok.700), z rąk papieża Sergiusza otrzymał sakrę biskupią.


Jako biskup,nieustannie przemierzał pogańskie jeszcze wioski i miasta. Odniósł wiele sukcesów w zjednywaniu ludzi dla wiary w Chrystusa. Około roku 717 przeniósł stolicę biskupstwa do Leodium (Liège). Przed śmiercią miał wygłosić wzruszającą mowę, w której - schorowany już i słaby - prosił swoje owieczki, aby żyjąc po chrześcijańsku pozwoliły swojemu pasterzowi zasnąć w pokoju. Zmarł 30 maja 727 roku, w swojej rezydencji w Teruneren. Został pochowany w kościele św. Piotra w Liège. Za doczesne zasługi w krzewieniu chrześcijaństwa wkrótce został ogłoszony świętym.


Legenda


      Według legendy z XI wieku Hubert nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża.


Kult


    3 listopada 743 roku przeniesiono ciało Huberta (już świętego) do głównego ołtarza. Okazało się wtedy, że mimo upływu czasu nie zostało dotknięte rozkładem, a z grobu rozchodziła się ponoć przyjemna woń. W roku 825 doczesne szczątki św. Huberta przeniesione zostały do Andange i złożone w głównym ołtarzu kościoła.Miejscowość ta od tego momentu nosi nazwę Saint-Hubert (Prowincja Luksemburg),a kościół otrzymał miano bazyliki św. Huberta.

Również w Kanadzieistniało miasto Saint-Hubert (do1 stycznia 2002), obecnie jest to jedna z trzech dzielnic miasta Longueuil w Quebecu.

W XV wieku powstało kilka orderów imienia Huberta; przykładowo w 1993 roku został ustanowiony Order Świętego Huberta nadawany za szczególne zasługi dla kultury łowieckiej.


Patronat


    Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stałsię świętem myśliwychleśnikówstrzelcówsportowcówkuśnierzymatematyków i jeźdźców, zwanym HubertusemŚwięto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Współcześnie urządza się w tym dniu gonitwę.

W tradycji ludowej św. Hubert czczony jest także jako patron lunatyków i chorych na epilepsję. Przypisuje mu się też szczególne orędownictwo w wypadkach wścieklizny. Kult św. Huberta szybko rozprzestrzenił się w sąsiednich krajach, by niebawem objąć całą Europę z Hiszpanią i Anglią. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o Św. Eustachym, drugim patronie myśliwych.


Ikonografia


    Ikonografia przedstawia Św. Huberta najczęściej w czasie polowania, gdy objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. W Polsce klasyką w tym zakresie są prace Jerzego Kossaka, który w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie otrzymał złoty medal za obraz przedstawiający widzenie św. Huberta. Imię św. Huberta nosi wiele kół i towarzystw łowieckich. Znak wieńca z krzyżem jest też oficjalną (od 1946 roku),odznaką Polskiego ZwiązkuŁowieckiego (od roku 1953 ze względów politycznych nieużywany).


Atrybuty


    Atrybutem św. Huberta jest jeleń byk(często albinos) z jarzącym się krzyżem pomiędzy tykami wieńca. Według legendy Hubert ujrzał takiego jelenia podczas polowania w lesie. Po tym zdarzeniu zaniechał łowiectwa i oddał się służbie Bogu. Dziś atrybut św. Huberta jest symbolem Polskiego Związku Łowieckiego.


źródło Wikipedia